1. Haberler
  2. Güncel
  3. CHP’li Çiler Maden Kanunu’nda Konuştu: Belediyeleri Engellemeyin

CHP’li Çiler Maden Kanunu’nda Konuştu: Belediyeleri Engellemeyin

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

CHP Kocaeli Milletvekili ve Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi Ve Teknoloji Komisyonu Üyesi Nail Çiler enerji madencilik alanında değişiklik öngören Torba Kanun teklifinde konuştu. “Uyarıyoruz, Belediyeleri sistemden çıkarmayın, imar planı yükümlülüğünü kaldırmayın, Türk lirasından vazgeçmeyin” diye iktidara seslendi.

CHP Kocaeli Milletvekili ve Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi Ve Teknoloji Komisyonu Üyesi Nail Çiler enerji madencilik alanında değişiklik öngören Torba Kanun teklifinde konuştu. “Uyarıyoruz, Belediyeleri sistemden çıkarmayın, imar planı yükümlülüğünü kaldırmayın, Türk lirasından vazgeçmeyin” diye iktidara seslendi. Konuşmasına TBMM Komisyon üyelerine serzenişte bulunarak başlayan Çiler, “Anlayamadığım bir şey var: Komisyon olumlu şeylere de katılmıyor. Biz “Bu maddede belediyeleri kapsam dışı bırakmayın, imarsız alanlara bu izni vermeyin” diyoruz” dedi. 1 Mayıs İşçi Bayramını da kutlayan Çiler, “1 Mayıs; ben de tüm çalışanlarımızın ve emekçilerin 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nü kutluyorum” dedi.

“Milli Paramızdan Vazgeçmeyin”

CHP Kocaeli Milletvekili Nail Çiler TBMM Genel Kurulunda görüşülmekte olan enerji madenleri kapsayan torba kanun hakkında yaptığı konuşmada, “Ülkemizde bir enerji açığı olduğunu hepimiz biliyoruz, enerjide dışa bağımlı olduğumuz da belli. Bugün tartıştığımız kanun teklifi iktidar tarafından önümüze getirildi. Biz bu kanun teklifiyle dışa bağımlılığı azaltacak, enerji fiyatlarını düşürecek önlemler alınmasını bekledik fakat bu kanun teklifinde bunu göremedik. Üzerinde konuştuğumuz 4’üncü maddeyle, denizlerin yanında baraj gölleri, suni göller ve tabii göller de yenilenebilir enerji yatırımlarına açılmaktadır yani göl, gölet gibi doğal alanlarda hidroelektrik santralleri yatırımlarının yanına hibrit olarak güneş, rüzgâr tesislerinin yapılması öngörülmekte. Bu alanlarda Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğüne veya sulama birliklerine de tarımsal sulama amaçlı tesislerin elektrik ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla, yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı, lisanssız elektrik üretim tesisi kurulabilmesine imkân verilmektedir. Buraya kadar her şey çok güzel ancak burada, bu imkân kimlere verilmiyor? Belediyeler, özel idareler ve köy tüzel kişilerine bu imkân sağlanmıyor. Enerjide fırsatları değerlendirmemiz gerekli. Neden belediyelerimizin ve bağlı kuruluşlarının bu yatırımları yapmasının önü kapatılıyor? İmar planı zorunluluğunu kaldırıyorsunuz, belediyenin yatırım yapmasını engelliyorsunuz” diyerek tepki gösterdi.

Kanun Teklifinde öngörülen dövizle alım garantisine de karşı çıkan Çiler, “Yatırım yapacaklara dövizle alım garantisi veriyorsunuz. Bu ülkenin millî para birimi Türk lirası değil mi? Kamunun millî parası sayenizde dolar oldu. Bu durum gerçekten vicdanları sızlatıyor” dedi.

“Sulak Alanları Korumamız Gerekli”

Kanun teklifi ile Van Gölü’nün de tehdit altında olduğunu belirten Çiler,     “Önceki yıllarda “yenilenebilir enerji” diyerek HES projelerini kontrolsüzce yaptırdınız. 2021’de HES’lerden enerji ihtiyacımızın yüzde 40’ı karşılanırken bugün sadece yüzde 19’u karşılanabiliyor. Siz o gün tüm uyarılara rağmen bu projeleri hayata geçirdiniz, bugün de diğer sulak alanlarımızı kontrolsüzce projelere açmaya çalışıyorsunuz. Yüzer güneş panelleri için ülkemizin en büyük gölü olan Van Gölü en cazip yer ama şunu unutmayalım: Bizim bir tane Van Gölü’müz var. Onu yok edecek kontrolsüz, plansız bir düzenleme “intihar” demektir. Sulak alanlarımızı korumamız gerekirken siz imar planı olmaksızın bu alanları kullanıma açıyorsunuz. İmar planı yapmanızın ve belediyeleri yetkisiz bırakmanızın amacı nedir? Bizim itirazımız, imar planı yapılmadan bu yatırımların yapılması; diğer itirazımız ise belediyelerimiz ve bağlı iştiraklerin bu yatırımların dışında tutulmasıdır. Yıllarca “yerinden yönetim” dediniz, her şeyi Ankara’dan yönetmeye kalktınız, yereli merkeze mahkûm bırakıyorsunuz” dedi.

Önceki yıllarda Birleşik Arap Emirlikleriyle yapılan enerji anlaşmasını da hatırlatan Çiler, “Kanunla Birleşik Arap Emirlikleri’yle yapılan enerji anlaşmasına uygun olarak Birleşik Arap Emirlikleri’ne coğrafyamızda rant alanları açıldığı anlaşılmaktadır. Yatırım doğru ama koruma yaklaşımı yanlış, yatırımcı kaynağı yanlış, ödeme sistemi yanlış. Böyle olunca da 3 yanlış 1 doğruyu götürüyor. Daha önce uyardık, yine uyarıyoruz: Yanlış yapıyorsunuz. Belediyeleri sistemden çıkarmayın, imar planı yükümlülüğünü kaldırmayın, Türk lirasından vazgeçmeyin” diyerek tepki gösterdi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
komik
komik
0
vir_sl_
Virüslü
CHP’li Çiler Maden Kanunu’nda Konuştu: Belediyeleri Engellemeyin

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

VakaHaber.CoM ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin