Dündar’dan kutlama

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye Azerbaycan Dernekleri Federasyonu Başkanı Bilal Dündar Azerbaycan Hemreyliğini kutladı

Dündar kutlama mesajında şunlara yer verdi:  “31 Aralık Dünya Azerbaycanlılarının Hemreylik (Dayanışma) Günü, Azerbaycan Türklerinin sembolik olarak birlik ve beraberlik günüdür. Bu gün geleneksel olarak bayram havası içinde kutlanmaktadır. Azerbaycan Türkleri binlerce yıl Azerbaycan’da yaşayarak Dünya kültürüne büyük katkı sağlamıştır. Savaşlar, inkılaplar, dış baskılar dünyada yaşanan ayrı ayrı sosyal ve siyasal prosesler sonucunda, 18.Asrın sonu, 19.Asrın başlarında İran ve Rusya arasında Azerbaycan toprakları uğrunda savaşlar olur. Savaş sonucunda Rusya ile İran arasında 1828 de Türkmençay anlaşması ile Azerbaycan kuzey ve güney Azerbaycan olarak ikiye ayrılır.

TÜRK KELİMESİ YASAKLANMIŞ

Güney Azerbaycan İran işgali, Kuzey Azerbaycan Rusya’nın işgali altına girer. Azerbaycan Türklerinin bir kısmı yurtlarından kovulmuş, sürgün edilmiş ve birbirinden ayrı kalmışlar. Bu nedenle Azerbaycanlılar kendi topraklarından bütün dünyaya yayılmışlardır. Azerbaycan halkını birbirinden ayıran sınırlar Aras Nehri’dir. Nehrin her iki tarafı dikenli tellerle çevrilmiştir. Azerbaycan Türklerini birbirinden ayrı tutmak ve gelecek nesillere kardeşliklerini unutturmak için İran’da Azerbaycan Türklerine Azerbaycan Türkü demek yasaklanmış, Türk denmesine izin verilmiştir. Azerbaycan’da ise Türk kelimesi yasaklanmış Azerbaycan’lı denmiştir Rusya Türk kelimesini söyleyenleri Panturancı olarak niteliyerek kurşuna dizerek öldürmüşlerdir.

AY LAÇİN MEN SANA GURBAN LAÇİN

Azerbaycan halkından özgürlük mücadelesi verenler evlerde gizli gizli toplantılar yapıyor sonrada piyanolarının başlarına geçerek Laçin şarkısını çalıp söylüyorlar. Çünkü oradaki sözler “Aras’ı ayırdılar kum ile doldurdular, men senden ayrılmazdım zor ile ayırdılar, ay Laçin, men sana gurban Laçin.” Bu sözler bir milletin parçalanma faciasını anlatmaktadır. Her karanlık bir gecenin bir sabahı var sözü hakikat olduğu kadar anlamlı ve önemlidir. 2020 yılında Ermeniler bardağı taşırarak kendi kazdıkları kuyuya düşerek işgal ettikleri toprakları 44 gün süren savaşta onbin insanı ile birlikte kaybettiler. Her zamankinden daha fazla Hemrehliye ihtiyaç var. Başarı birlikte olunursa daha kolay kazanılır. Bu nedenle yıllardır kutladığımız Dünya Azerbaycanlılarının Hemreylik gününü tebrik ediyor daha büyük hedeflere birlikte gidilmesini diliyorum.

TÜRK DÜNYASI HEMREYLİĞİ

Dünya Azerbaycanlılarının Hemreyliği Türk Birliğine doğru bir köprü olduğunu düşünerek hedef büyütmek hepimizin tarihe borcumuz olduğunu unutmamalıyız.
Geçmişten geleceğe bütün şartlar ve gidişat bunu açıkça göstermektedir.
Bu düşüncenin şovenizm ve benzer kelimelerle eleştirilmesi büyük bir yanlışlık ve haksızlık olur. Birçok konuda Kocaeli ilk sırada olup eylem ve söylemleri ile geçmişte olaylara, gelişmelere damgasını vurmuştur. 2004 yılından bugüne kadar Diaspora çalışmalarımızın içinde sorumluluk ve yetki sahibi olarak bulunan bir kişi olarak bu örnekleri yakinen gördük, yaşadık ve başarılıda olduk.
Türk Dünyası Hemreyliyi ile ilgili Türk Cumhuriyetleri ile yakın temas ve çalışmalar yapılmaktadır.
Bu birliğin biran önce hayata geçirilmesi ve başarılı çalışmalar yapması için Sivil Toplum kuruluşlarımızın destek verip tetiklemesi çok önemlidir. Nitekim Kocaeli Kent Konseyi bu yapılanma için müşterek bir kararla Türk Dünyası Akraba Toplulukları Çalışma 1 Komisyonu başkanı olmam için bana resmi bir teklifte bulundular. Bu önemli konu ile görüşme ve çalışmalarımız devam ediyor.

Amerika eski Başkanı Bill Clinton Marmara depremi sonrası Türkiye ziyaretinde tarihe iz bırakan bir sözünde “21’nci yüzyılın nasıl olacağı Türklerinin kendilerine biceceği role göre şekillenecektir” demişti. Komplekslerden uzak kalarak özgüven duygusu ve inancı ile adım atılmalıdır. Tabi ki teker hareket etmeye başlamadan bile taş koyacak çok insan çıkacak. Dikensiz gül bahçesinde değiliz. Bizi başarıya ulaştıracak zoru başarma dileģimizle Hemreylik Gününüzü ve Yeni Yılınızı tebrik ediyorum”

#Azerbaycan #Hemreylik #Rusya #Türkiye Azerbaycan Dernekleri Federasyonu Başkanı Bilal Dündar

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
komik
komik
0
vir_sl_
Virüslü
Dündar’dan kutlama

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

VakaHaber.CoM ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin